Logo
Przestrzen

Plac Wilsona – koncepcja 2

Koncepcja 2:
Powierzchnia całkowita: 4 229 m2
Powierzchnia zabudowy: 918 m2
Powierzchnia użytkowa: 3 383 m2Proponowany układ przestrzenny ma na celu domknięcie placu od strony południowo-wschodniej. Układ proponowanej zabudowy nawiązuje skalą do zabudowy Placu Wilsona.
Od strony placu tworzy pierzeję, natomiast od strony parku Żeromskiego kształtuje skwer – publiczną, kameralną przestrzeń otwartą na zieleń parku.
Proponowana wysokość zabudowy wydaje się uzasadniona wyłącznie przy zaproponowaniu reprezentacyjnej funkcji obiektu. Wydaje się, że budynek o charakterze kulturalnym- muzeum, mógłby pomieścić wystawy stałe związane z historią Żoliborza, historią odzyskania niepodległości, twórczością Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego, wystawy czasowe, bibliotekę salę wykładową, oraz towarzyszące usługi gastronomiczne w poziomie terenu i na ostatniej kondygnacji.
Centralny plac Dzielnicy wyraźnie uczytelnia i uzasadnia proponowany układ urbanistyczny, a ponadto nadaje charakter i rangę miejsca.. Byłaby to odpowiedź na problem „społeczno-kulturalnej pustyni”, jaką stał się Plac Wilsona.
Architektura współczesna o prostej formie. Powinna cechować ją elegancja i subtelność, która zgrabnie maskuje gabaryty. Poziom parteru maksymalnie transparentny, a ostatnia kondygnacja wycofana.
Istniejące trawniki i drzewostan przewidziane zostały do usunięcia. W zamian proponuje się nowe nasadzenia dużych drzew korespondujących skalą z proponowanym budynkiem, zlokalizowanych od strony parku i przed frontem budynku. W ten sposób budynki zostają niejako „schowane” pomiędzy szpalerami drzew, a zielony charakter pierzei Placu Wilsona zostaje zachowany.
<< konc.1 o projekcie konc.3>>